Безпечний інтернетОсобливо гостро стоїть сьогодні питання про доступність інтернет - ресурсів для дітей.

Купуючи комп'ютер дитині і підключаючи його до всесвітньої мережі, багато батьків переслідують благі цілі, не замислюючись, наскільки може бути небезпечний інтернет для дітей.

Чим небезпечний інтернет для дітей?

За результатами досліджень соціологів основна маса батьків не уявляють, чим займається їх неповнолітня дитина в інтернеті , які сайти відвідує, на яких чатах спілкується. Щоб інтернет був безпечний для дітей, батьки повинні уявляти, які небезпеки підстерігають їх дитину в інтернеті :

 • незаконний контент: "доросла" реклама тютюну, алкоголю, сексу, азартні ігри, порнографія;
 • платні сервіси та послуги, які оплачуються окремо;
 • заклики до асоціальної поведінки, насильства і жорстокості;
 • пропаганда сексуальної експлуатації та суїцидальної поведінки;
 • спілкування на форумах і чатах з шахраями, аферистами і злочинцями під личиною доброзичливців;
 • змушення надання особистої інформації дитини або її сім'ї, яка може бути використана в злочинних цілях.
Програма "Безпечний інтернет для дітей"

Соціальні служби захисту дитинства спільно з інтернет провайдерами, мобільними операторами і міністерством освіти розробили програму, основною метою якої є навчання дітей різного віку правилам безпечного використання інтернету. У рамках програми

 • видано посібник для батьків , що допомагає навчити дітей уникати небезпек у віртуальному світі;
 • розроблена програма "Батьківський контроль " для мобільних операторів, яка захищає дітей при користуванні інтернетом через телефон;
 • створений список безпечних дитячих сайтів , надійність яких підтверджена службою цензури.

Але ніяка програма не дасть повної гарантії безпеки вашої дитини, якщо ви самі не прикладете максимум зусиль для захисту його від мережевого негативу.

Як убезпечити дитину? Поради батькам

Щоб забезпечити безпечний інтернет для дітей, батьки повинні врахувати деякі технічні моменти:

 • забезпечити регулярне оновлення програмного забезпечення вашого комп'ютера;
 • встановити програму захисту від комп'ютерних вірусів
 • налаштувати безпечний простір , у якому вказуються сайти, дозволені для перегляду дітей;
 • встановити на комп'ютері програми фільтрації , які блокують доступ до небажаних сайтів, які мають негативну інформацію для дитячого сприйняття;
 • користуйтеся журналом переглянутих веб-сторінок , який допоможе контролювати "подорожі" вашого чада в інтернеті.

Встановіть комп'ютер в загальній кімнаті , тоді ви зможете ненав'язливо контролювати час, проведений вашою дитиною за комп'ютером та інформацію, яку він черпає у віртуальній мережі.

У кожного віку - свої запити

Діти різного віку відрізняються інтересами, сприйняттям навколишнього світу і реакцією на різні події. Батькам необхідно чітко усвідомлювати, в якому обсязі і в якому вигляді необхідний інтернет дитині в тому чи іншому віці.

 • Дошкільнятам до семи років цікаво грати в сюжетно-рольові та розвиваючі ігри, за умови обмеження часу ігор . Для дошкільника можна вибрати розвиваючий комп'ютер без особливих складнощів - у цьому віці така модель цілком підійде. На комп'ютерні ігри досить відводити 30-40 хвилин на день , решту часу присвячувати іграм з однолітками, прогулянкам на свіжому повітрі, читання, малювання, спорту і спільним занять з батьками, які зближують і роблять відносини більш довірливими.
 • Діти з 7 до 11 років віддають перевагу грати в мережеві ігри, заводячи віртуальних друзів по ігровому майданчику.


  Саме в цьому віці виникають проблеми у спілкуванні з однолітками і саме в цей час як ніколи потрібна порада і розуміння близької людини. Намагайтеся бути поруч зі своєю дитиною у важкі хвилини емоційних переживань, тоді ви завжди будете присвячені в історії нових віртуальних знайомств. У середньому шкільному віці бажано показати дитині, що інтернет - це не тільки ігри та розваги, що це невичерпне джерело інформації , який можна використовувати для освіти та розвитку своїх здібностей.

 • З 11 до 14 років - це підлітки, головною і основоположною діяльністю яких в інтернеті є спілкування з ровесниками. У цьому віці постають питання статевого розвитку і статевих стосунків між чоловіком і жінкою. Якщо у дитини немає довірчих відносин з батьками, він використовує для отримання відповідей на питання, що цікавлять сумнівні сайти інтернету. У підлітковому віці виникає непереборне бажання чимось виділитися в компанії своїх однолітків і не у всіх це виходить в реальному житті. Дайте вашій дитині можливості для самовираження : спортивні секції, танцювальні клуби, гуртки прикладної творчості, школи мистецтв. Інакше ваша дитина постарається знайти спосіб самовираження у віртуальному світі, що може привести до віртуальної залежності.
Довіра має бути обопільною

Для того, щоб зробити безпечним інтернет для своїх дітей , батьки повинні встановити довірчі відносини з дітьми в усіх питаннях, що стосуються відвідин інтернету. Навчіть вашу дитину:

 • користуватися пошуковими програмами, щоб знаходити потрібну інформацію;
 • правильно оцінювати корисність сайтів
 • необхідності користуватися паролем і ніком для спілкування в соціальних мережах;
 • давати мінімальну інформацію про себе при реєстрації на сайтах;
 • "іти "від спілкування з надмірно настирливими віртуальними" приятелями ";
 • Уникати" безкоштовних "акцій, лотерей та розіграшів.

Не сваріть дитину занадто строго за перегляд недоречних матеріалів, поясніть йому спокійно, чому не потрібно відвідувати ці сторінки. Ви повинні розповісти в зрозумілій формі своїй дитині, які небезпеки можуть ховатися під личиною віртуальних "друзів" і "шанувальників" і застерегти їх від помилок. Інтернет-злочинці намагаються втертися в довіру до дитини будь-якими шляхами:

 • у молодших дітей намагаються викликати жалість, пропонуючи врятувати бездомну тварину при особистій зустрічі;
 • дітей постарше залучають іграшками та речами, які хочеться мати кожній дитині;
 • у підлітків намагаються підвищити самооцінку і налаштувати його проти "нерозуміючих" батьків, доводячи, що тільки вони можуть зрозуміти і вирішити всі проблеми, але для цього виманюють інформацію про дитину і закликають до особистої зустрічі.
Батьки - головний авторитет

Підключаючи сімейний комп'ютер до інтернету, ви повинні визначитися з основними пунктами:

 • Для чого особисто вам потрібен інтернет? Якщо ви проводите вільний час в інтернеті за розвагами , іграми і безцільним спілкуванням - будьте готові, що ваш малюк буде використовувати всесвітню мережу з тією ж метою, наслідуючи приклад авторитетного батька.
 • Чи потрібен інтернет вашій дитині в освітніх цілях або щоб проводити вільний час за комп'ютером? Адже не секрет, що деякі батьки, купуючи комп'ютер, сподіваються "позбутися" від надокучливого малюка, від його цікавих питань і закликів пограти, почитати, помалювати. Тобто, той час, який ви могли б використовувати для спілкування з дитиною, буде віддано їм спілкуванню з комп'ютером та інтернетом.

Пам'ятайте, безпека інтернету для дітей більшою мірою залежить особисто від вас, ніж від модераторів та адміністраторів сайтів.10 золотих правил безпеки в Інтернеті для дітей

1. Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи.

2. Якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків.

3. Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці й у присутності батьків.

4. Не посилати свої фотографії чи іншу інформацію без дозволу батьків.

5. Не відповідати на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв'яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет.

6. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.

7. Не заходити на аморальні сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила.

8. Не давати нікому крім батьків свої паролі, навіть найближчим друзям.

9. Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.

10. Не шкодити і не заважати іншим користувачам.Лист Міністерства №1/9-768 від 06.11.09 "Про захист дітей та молоді від негативних інформаційних впливів"

Посібники, які Міністерство пропонує використовувати батькам і педагогам для навчання дітей безпечному користуванню Інтернетом:

 1. Діти в Інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі: посібник для батьків / І. Литовченко, С. Максименко, С Болтівець [та ін.]. – К.: ТОВ “Видавни-чий будинок «Аванпост-Прим»”, 2010. – 48 с. (http://online-bezpeka.kyivstar.ua).
 2. Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі:  навчально-методичний посібник / А. Кочарян, Н. Гущина. – К., 2011. – 100 с. (http://old.mon.gov.ua/images/newstmp/2011/18_02/3/4press.pdf).
 3. Безпечне користування сучасними інформаційно-комунікативними технологіями / О. Удалова, О. Швед, О. Кузнєцова [та ін.]. – К.: Україна, 2010. – 72 с.
 4. Памятка для батьків “Діти. Інтернет. Мобільний звязок”, розроблена Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі  (http://www.moral.gov.ua/news/311/).
 5. Перелік рекомендованих для дітей онлайн-ресурсів, затверджений на засіданні Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі (рішення N 2 від 20.04.2010).

Корисні посилання


Comments